Одржан вториот „Детски Нинџа Маратон“

Posted on Categories Почетна

Вториот „Детски Нинџа Маратон“ повторно донесе радост и смеа на детските лица. Овој пат со нови техники и нови игри за нашите најмали членови.

На петчасовното дружење овој пат предаваа семпаи Таки Гаковски со асистенција на кохаи Филип Трајановски, како и водачот на Буџинкан Македонија, шидоши Игор Довезенски.

Последниот „Детски Нинџа Маратон“ за првото полугодие во 2018-та ќе се одржи во февруари.

Се гледаме повторно за еден месец!

Извештај за 2017-та година

Posted on Categories Почетна

Минатогодишниот Извештај го завршивме со прашањето: Дали и во 2017-та година ќе можеме да го одржиме епитетот „најдинамично европско доџо“, а истовремено по стоти пат ветивме и дека се додека нашите стапала ја газат оваа македонска земја, нашата љубов кон борбените јапонски класични вештини постојано ќе расте.

За ветувањето секако дека немаше никаква сомнеж дека ќе биде исполнето, бидејќи Воинскиот збор вреди повеќе од се на светот. А што се однесува до прашањето, со задоволство можеме да кажеме дека го добивме одговорот. И при тоа јасно и гласно сакаме да кажеме на цел глас: Го оправдавме епитетот!!! И не само тоа, туку постигнавме и нов рекорд!!!

Покрај секојдневните редовни тренинзи, дополнително организиравме, предававме и учевме на вкупно 38 семинари во текот на годината!!! Поедноставно кажано, во текот на месецот, најмалку три викенди ни биле предвидени и успешно реализирани за семинари.

Да одиме со ред и да Ви презентираме мал дел од тоа што сработивме во текот на изминатата година.

Поради предвидениот пат во Јапонија на шидоши Игор Довезенски во 2018-та, оваа година одлучивме да не организираме меѓународни семинари, туку ние да посетиме некои од нив. Така, во мај, инструкторот Довезенски заедно со својот асистент Опачиќ, учествуваа на тридневниот семинар што се одржа во главниот италијански град – Рим. На семинарот предаваше нашиот учител за Даито рју Аикиџуџутсу, шиханот Антонино Черта, при што ни пренесе нови техники од четвртиот каталог од оваа древна самурајска традиција.
Во декември, шидоши Довезенски замина за Белград (Србија) каде што учествуваше на специјален семинар со познатиот инструктор Марио Тополшек. За време на семинарот, Тополшек предаваше разни техники на дишење, на стимулирање на енергијата преку разни движења, потоа начини на канализирање на енергијата, како и техники на акупресура.

Што се однесува до семинарите на кои предаваше инструкторот Довезенски, листата изгледа вака: десет семинари за Даито рју Аикиџуџутсу, од кои шест во Хомбу и четири во доџото во Скопје. Седум еднодневни, како и девет интензивни Нинџутсу семинари во Хомбу. Десет во природа, од кои два сосема нови: „Најдолгиот Ден“ и „10.000 п.н.е.“

Покрај сите овие настани, вредат да се споменат и следниве: Водачот на Буџинкан Македонија им додели на шидоши хо Зоран Тодоровски и на шидоши хо Марко Опачиќ бронзени медали „Генин“, како признание за нивното десетгодишно редовно вежбање во доџо-то на Буџинкан Македонија; беше организиран првиот „Детски Нинџа Камп“ што отсега редовно ќе се одржува за нашите нај млади вежбачи; на декемвриското полагање добивме двајца нови носители на кафеав појас (1 кју – Михаил Дракалски и Таки Гаковски).

Мора да се спомене и најголемиот настан кој низ текот на годините се здоби со легендарен статус, а тоа е нашиот надалеку прочуен „Летен Нинџа Камп“, на кој инструкторот Довезенски, меѓу другите вештини предаваше и Каџутсу. Истовремено Довезенски вети дека на секој следен камп ќе предава по некоја тајна нинџутсу вештина од школата Тогакуре рју.


Што се однесува до јавните настапи на медиумите, оваа година Довезенски повторно беше интервјуиран од најпосетениот бизнис портал во Македонија (www.bi.mk)

На крајот, како и секоја година, упатуваме огромна благодарност до сите членови на Организацијата „Пат кон Сонцето“, а особено кон нашите ученици од Буџинкан Македонија, кои со своето неуморно залагање овозможија повторно да уживаме во зачудувачкото патување низ светот на традиционалните јапонски боречки традиции (Корју Буџутсу).

Не ветуваме и не најавуваме ништо за 2018-та, бидејќи сме повеќе од сигурни дека што и да ветиме во однос на Нинџутсу или Буџутсу – ќе оствариме.

Пат кон Сонцето. Легендарно Доџо – сложно семејство. Буџинкан Македонија. Во крвта – засекогаш!!!

Нинпо Иккан!!!

Инструкторот Довезенски на семинар кај легендарниот боречки уметник Марио Тополшек

Posted on Categories Почетна

Инструкторот на Буџинкан Македонија, Игор Довезенски, заедно со својот ученик и член на Даито рју Македонија, Ангел Миланов, викендов учестуваа на семинар воден од легендарниот балкански боречки уметник – Марио Тополшек. Настанот се одржа во Белград, Република Србија, а на него учествуваа над 80 луѓе.

Сите кои се родени во седумдесетите години на минатиот век, многу добро се сеќаваат на мајсторот Тополшек. Тој е роден 1942 година во Загреб, а на јавноста најмногу и е познат како човекот кој од Окинава во Европа го донесе силниот стил на Карате – Уечи рју.
Марио Тополшек исто така е еден од одговорните за почетоците на кинеските вештини Чи Гонг и Таи Чи Чуан на балкансите простори. Секако, неизбежен е фактот и дека тој е еден од првите автори на книги за боречки вештини на Балканот, како и првиот автор кои напиша книга за нинџутсу во поранешна Југославија.
Основач е на Европската Уечи рју Карате Федерација, како и на Интернационалната Таичигонг Академија со седиште во Прага (Чешка Република).

Токму поради сите овие заслуги, но најмногу поради книгите со кои растел во детството и оставиле силен печат, Довезенски отпатува за Белград и како единствен странец на семинарот го испочитува човекот кој врежа неизбришлива  трага во развојот на многу генерации Будоки родени во тоа време. При разделбата, Тополшек му ја подари на Довезенски својата последна напишана книга.

Уште да напоменеме дека за време на семинарот Тополшек предаваше разни техники на дишење, на стимулирање на енергијата преку разни движења, потоа начини на канализирање на енергијата, како и техники на акупресура.
Сетоа тоа знаење ќе биде искористено и засекогаш сочувано како нешто вредно кое треба и понатаму да се пренесува на генерациите кои доаѓаат.

Одржан семинарот „Одбрана од напад со нож“

Posted on Categories Почетна

Вчера се одржа семинарот насловен како „Одбрана од напад со нож“, при што учество земаа 12 членови на Буџинкан Македонија.

После минатомесечниот семинар за борење во ситуација кога двајцата опоненти поседуваат исто оружје, неминовно беше да се одржи и овој – кога жртвата е голорака.

За време на настанот се вежбаше самоодбрана од разни ситуации, како што се напади со нож од различни правци, како и техники кога противникот се заканува со ова опасно оружје држејќи го потпрено и подготвено на некој дел од нашето тело.

На крајот од настанот учениците на Буџинкан Македонија дојдоа до заклучок дека ваквите семинари за самоодбрана при напад со нож треба што почесто да се одржуваат, токму поради потребата и опасноста што ја носи денешницата.

Одржан првиот „Детски Нинџа Маратон“

Posted on Categories Почетна

Завчера во доџото на Буџинкан Македонија во организација на секцијата „Нинџа Клинци“ се одржа првиот детски нинџа маратон.

Овој настан редовно ќе се повторува еднаш месечно во текот на зимските месеци (ноември, декември, јануари и февруари), при што најмладите наши вежбачи од двете групи ќе можат да се дружат меѓу себе преку тренинг и преку забава.
Самиот настан е замислен да трае пет саати, а дечињата ќе ги подучуваат неколку инструктори на Буџинкан Македонија, кои покрај боречки, ќе им предаваат и некои други јапонски вештини, како што се оригами, чадо, шодо, итн.

На првиот „Детски Нинџа Маратон“, учество земаа шидоши хо Марко Опачиќ кој предаваше техники за самоодбрана за деца, потоа шидоши Игор Довезенски, кој ги подучуваше Таихенџутсу, потоа семпаи Таки Гаковски кој предаваше за Оригами, како  и кохаи Сања Симонова и кохаи Филип Трајановски кои беа во улога на асистенти.

Следниот маратон ќе се одржи во текот на месецот јануари.

Супер успешна едиција на уште еден „Шиноби Таисо“

Posted on Categories Почетна

Членовите на нашето доџо, како и некои наши пријатели кои имаат желба да научат како да си помогнат себе си и да им помогнат на другите, учествуваа на денешната нова едиција на Шиноби Таисо.

Инструкторот Игор Довезенски токму така го најави овој семинар, бидејќи покрај основните техники од Џунан Таисо, за прв пат јавно демонстрираше и техники од Ки Ундо (третото ниво на Шиноби Таисо).

Учесниците  имаа можност да го зголемат своето знаење од областа на акупунктурните точки, јапонската масажа, како и од манипулциите на скелетот со цел да ги корегираат неправилностите настанати при неправилното држење на телото.
Покрај ова се повторија и веќе добро познатите вежби за враќање на рамнотежата во мускулите.

Ова беше уште еден преубав ден исполнет со многу љубов, знаење и позитивна атмосфера во доџото.

Одржан семинар за Кото рју Коппоџутсу

Posted on Categories Почетна

Вчера во скопското доџо на Буџинкан Македонија, инструкторот Игор Довезенски одржа семинар на тема „Кураи Дори“ односно заземање обрамбени положби во традиционалната јапонска нинџа школа Кото рју Коппоџутсу.

За време на настанот, шидоши Довезенски детално ги објасни сите пет положби кои се користат во Кото рју, како и основните техники на Кураи Дори.

На крајот од семинарот, учесниците го искажаа своето задоволство од наученото, како и забелешката дека после овој настан нивното разбирање за оваа боречка школа сега е на едно многу повисоко ниво.

Одржан семинарот: „Борба и одбрана од нож“

Posted on Categories Почетна
Под водство на водачот на Буџинкан Македонија, денес во скопското доџо беше одржан семинар за борба и одбрана од нож.
Шидоши Игор Довезенски, на кого ова му беше 419-ти семинар на кој подучува, како и секогаш несебично го сподели своето огромно знаење со своите ученици кои навистина уживаа во секој момент од настанот.

Веднаш после семинарот, шидоши хо Марко Опачиќ ги сподели импресиите на интерниот Форум на доџо-то, кои интегрално ви ги пренесуваме.

„Ова беше 30-тиот семинар за оваа година во ‘Пат кон Сонцето’ и морам да истакнам дека уште денес успеавме да го урнавме рекордот од минатата година кога реализиравме вкупно 29. Но дали знаете на каков начин го соборивме рекордот?
Сенсеи најпрвин ни објасни кои се најчестите напади, но и како да се одбраниме од истите. Ни предаде многу ситници поврзани со психологијата, а како што кажав техниките беа разработени до најситен детаљ. Истовремено тој побара од напаѓачите да удираат и да сечат брзо со повлекување на ножот и повторен напад, со цел да научиме правилно и течно да го движиме нашето тело. За време на семинарот, многу пати движењата на Сенсеи изгледаа како забрзана снимка од холивудски филм.


Иако динамиката беше жестока, сите беа расположени за тренинг и воопшто не згрешивме што овој есенски и дождлив ден не го поминавме лежејќи дома, туку во доџо. Некои од техниките беа навистина тешки и на многу високо ниво, а морам да напоменам за тие што не беа дека цели 4 часа вежбавме одбрана од нож при ситуации кога и ние сме вооружен со истото оружје. Ова беше уште еден одличен семинар и мора да кажам дека тие кои не присуствуваа – многу пропуштија“.

 

Интервју со Игор Довезенски посветено на Шиноби Таисо®

Posted on Categories Почетна

Најчитаниот интернет портал за бизнис во Македонија, bi.mk (БизнисИнфо), реализираше интервју со шидоши Игор Довезенски посветено на системот Шиноби Таисо.

Ви го пренесуваме во целост директно преку линкот —–>тука

Одржана деветата во ред „Работилница за Самоодбрана за Жени®“

Posted on Categories Почетна

Сезоната на интензивни семинари за 2017-та година во Хомбу Доџо-то на Буџинкан Македонија заврши и подобро отколку што се очекуваше. Девојките кои земаа учество на деветата по ред „Работилница за Самоодбрана за Жени“, јуначки ги издржаа сите десет саати динамичен тренинг кој беше наметнат од страна на инструкторот Игор Довезенски.


На Работилницата се пријавија вкупно девет припаднички на поубавиот пол и тоа од сите возрасти. Дел од нив се членови кои редовно вежбаат во нашето доџо, дел се поранешни, а некои од нив за прв пат се пријавуваат на еден ваков настан со цел да научат техники за самообрана кои денес се и повеќе од непоходни за да се заштитиме од насилниците кои се движат околу нас.

За време на првиот ден, дамите имаа можност да научат како да се одбранат од разбојник кој напаѓа со влечење за делови од телото или од облеката, како и техники на одбрана од удари и соборување на земја. Веќе следниот ден, реперотарот беше проширен со техники за ослободување од разни зафати и обиди за силување на земја или кога жртвата е присилно притисната на ѕид.

Секако, слободното време беше искористено за прошетка низ преубавата природа околу Хомбу, а сето тоа беше проследено со многу хумор предизвикан од вицовите кои се раскажуваа меѓу учесничките.

Иако напорни и исцрпувачки, сепак научените техники за време на Работилницата, како и советите и искуството стекнати за време на двата дена, засекогаш ќе останат во спомените на сите девојки и жени кои не почестија со своето присуство за време на овој традиционален настан.

Сега започнува таканаречениот зимски период во кој Хомбу Доџо-то ќе мирува се до почетокот на март, кога повторно ќе ги отвори вратите за активностите на најдинамичниот клуб за традиционални јапонски боречки вештини во Европа, а можеби и пошироко.

Нинпо Иккан.